İnternet hızını arttırma

İnternet hızını arttırma

İnternet hızını arttırmak için hangi ayarları yapmalıyız bugün sizlerle bunu paylaşacağız. Bilindiği üzere pandemi sürecinde internete talep inanılmaz şekilde arttı ve herkesin internetinde bariz yavaşlıklar meydana gelmeye başladı. Bu yavaşlamaların az da olsa önüne geçebilmek için neler yapabiliriz aşağıda bu bilgileri göreceksiniz.

Yazımız da sadece tek bir yöntem hakkında açıklama yapılmamıştır. Herkesin yavaşlık sebebi farklı olabilmesi sebebiyle tüm yavaşlama sorunlarını adım adım aktaracağız.

İnternet hızını arttırma yöntemleri

İnternet hızınızı kontrol altına alabilmek için:

-İlk olarak bilgisayarınızda bulunan uygulamaları kontrol etmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden veri alışverişi (download – upload) yapan tüm programları devre dışı bırakalım. Bunu yapmak için ise Ctrl + Alt + Delete tuşuna bastıktan sonra karşınıza çıkan kısımdan görev yöneticisine basıp “işlemler” kısmından uygulamaları kapatalım. Özellikle utorrent ve bittorent burada gözükürse internetinizde çok ciddi yavaşlıklar var demektir. Bunları muhakkak devre dışı bırakmalısınız. Hatta önerimiz windows açılışından da devre dışı bırakmanız olacaktır.

-Kablosuz internet şifresini muhakkak oluşturun. İkinci seçenek olarakta wireless şifrenizi oluşturmayı veya mevcut şifrenizi WPA2 şifrelemesi ile güncellemenizi önermekteyiz. Ağınızda şifre yoksa veya wep şifreleme yöntemi kullanıyorsanız ; Sizin ağınıza komşularınızdan biri sızmış olup internetinizi fazlasıyla sömürüyor olabilir.

-Yukarıdaki iki kontrolü de yaptıktan sonra internet hızınızdaki yavaşlama sorunu devam ediyorsa bilgisayarınıza veya telefonunuza güncel bir antivirüs programı kurarak tarama yapılması gerekmektedir. Son yıllarda yazılan virüslerin interneti yavaşlatma anlamında fazlasıyla etkisi bulunmaktadır.

-Modeminiz ile bilgisayarınızı arasındaki bağlantıyı muhakkak kontrol etmelisiniz. Modeminiz ile bilgisayar arasında kablolu bağlantı kullanıyorsanız ancak internetiniz yine de yavaşsa kablonun sağlamlığını kontrol etmenizi öneririz. Bunu anlamanın en kolay yolu bilgisayarınızdan modeme ping atmak olacaktır. Kablolu bağlantı kullanan kişilerde ping süreniz 2ms üzerinden çıkarsa kablonuzda bir sıkıntı var demektir.

Bilgisayarınızdan modeminize ping atabilmek için:

Öncelikle modeminizin IP adresini öğrenmeniz gerekmektedir. Modemin alt kısmında bu adres yazılı olarak bulunmaktadır. Eğer yine de bulamazsanız en sık kullanılan Ip adresleri : 192.168.1.1 – 192.168.2.1 veya 192.168.0.1 dir.

Başlat menüsüne cmd yazınız. Açılan kısımdan Yönetici olarak çalıştıra basınız.
Karşınıza gelen siyah kod ekranına ping 192.168.1.1 ( modeminizin ip adresi) yazıp enter tuşuna basınız.
aşağıya doğru gelen komutları göreceksiniz. Buradan tepki süresine ulaşabilirsiniz. 1ms üzerindeyse kablonuzu muhakkak kontrol etmenizi öneriyoruz.

-DNS adreslerini kontrol ediniz. Yasaklı sitelere erişmek için farklı bir DNS adresini bilgisayarınıza girdiyseniz internetinizde az da olsa yavaşlama olacaktır. Yurtiçinden bağlanan kullanıcılar için TURK TELEKOM DNS lerini kullanmalarını önermekteyiz. Turk telekom DNS adresleri : 195.175.39.39 – 195.175.39.40

-Tüm bunları yapmanıza rağmen internetizdeki yavaşlama sorunu devam ediyorsa Internet Servis Sağlayıcınız ile irtibata geçmenizi öneriyoruz. Numarasına bilmiyorsanız https://www.yenidenkurulum.com/musteri-hizmetleri-iss-modem.html yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sorununuzun devam etmesi durumunda yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir