Modem Güncellemesi Nasıl Yapılır

Modem Güncellemesi Nasıl Yapılır

Modem üretici firmalar , modemlerinize yeni özellikler eklemek veya müşterilerin kullanımıyla keşfedilen hataları düzeltmek için modeminizin yazılımını ( firmware olarak da bilinmektedir) sık sık güncellemektedir. ; Bu sebeplerden dolayı modeminizi güncel tutmanız oldukça önemli bir konudur. Bugün yenidenkurulum ailesi olarak sizlere modem nasıl güncellenir konusunda yardımcı olacağız.

Bu yazımızda modem yazılımının nasıl güncelleneceğini ve modeminizin neden bir güncellenmeye ihtiyaç duyduğunuzu açıklayacağız

Modem Güncellemek Tehlikeli midir

Bizim fikrimizi soracak olursanız gerekli olduğuna inanmadığınız sürece modeminizi güncellemeyiniz. Herhangi bir firmware güncellemesi doğru önlemler almadığınız sürece fazlasıyla tehlikeli olabilir. Güncellemelerin herhangi bir anında güncelleme kesintiye uğrarsa, modeminiz tamamıyla kullanılamaz hale gelebilmektedir. Modem yazılımını güncellemek için kullanılacak bilgisayara modemden doğrudan bir kabloyla bağlantı sağlandığında bu risk en aza indirilebilir. Kablolu bilgisayar  güncelleme sırasında çok kararlı bir yapıya sahiptir.

Modem firmware neden güncellenmelidir? Çoğu kişinin kafasında tam olarak bu soru vardır.  Yeni kablosuz teknolojilere ayak uydurmak isterseniz firmware güncellemesini yapmayı ihmal etmemelisiniz. Çalışsın ama nasıl çalışırsa çalışsın gibi bir düşünceye sahipseniz güncelleme işine hiç bulaşmamak en doğrusu olacaktır.

Modem Güncellemenin Avantajları Nelerdir

-Hata düzeltmeleri. Modeminizin yazılımında sonradan bir hata bulunduğunda, modem yazılımı güncellemesi kesin olarak bir çözüm sağlamaktadır.

-İşlevsellik kazandırmak. Bazen bir modem yazılımı güncellenmesi, modeminize misafir ağı, trafik sayaçları veya ebeveyn denetimleri gibi yeni özellikler eklemektedir. Modem üreticinizin web sitesini sık sık kontrol ederek en son gelen güncellemede modeminize ne gibi özellikler geldiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

-Güvenlik seçeneklerinin güncellenmesi. Modeminizi satın alma tarihinden itibaren oldukça fazla süre geçmiş olabilir. O zamandan bu yana güvenlik adına gelişmeler fazlasıyla olmuştur. Örnek verecek olursak modeminiz ilk alındığından WEP ve WPA gibi güvenlik sistemleri vardı ancak son yıllardaki güvenlik gelişmelerinden sonra WPA2 seçeneği bir çok modeme kazandırıldı

Modem Firmware Nasıl Güncellenir

Başlamadan önce modeminizin ile bilgisayarınız arasında kablolu bağlantı kurmanızı kesinlikle öneriyoruz. Kablosuz ağdan yapılan yazılım güncellemelerinde sorun çıkma ihtimali çok daha fazladır. Modem Güncellemesi Nasıl Yapılır kısmına artık başlayabiliriz. Kablolu bağlantı sağlandıktan sonra ;

-Modeminizin arayüzüne bağlantı sağlayınız.

Bunu sağlamak için Chrome, Firefox veya Explorer gibi web tarayıcısını açtıktan hemen sonra modeminizin IP adresini adres çubuğuna yazmanız gerekir. Modeminizin Ip adresi cihazın alt kısmında yazılı olarak gelmektedir. Çoğu modemin arayüzüne 192.168.1.1 – 192.168.2.1 – 192.168.0.1 gibi adreslerden ulaşabilirsiniz.

-Arayüze erişim sağladıktan sonra Hangi yazılım sürümünü kullandığınızı bulmanız gerekmektedir. Çoğu modem bunu Durum sayfasında görüntülemektedir. Ürün Yazılımı Sürümü olarak adlandırılmaktadır ancak bazı durumlarda buna benzer farklı isim ile de adlandırılabilmektedir. Girdiğiniz sayfada kullandığınız aygıt yazılımının sürümü ve model numarası listelenmelidir. Kullandığınız modemin donanım yazılımı sürümü sayfanın sağ üst köşesinde yer almaktadır. Kullandığınız aygıt yazılımının sürümünü ve yönlendiricinin model numarasını bir yere not alınız.

-Modeminizin yazılım sürümünü ve model numarasını bulduğunuzda, modem üreticinizin sayfasını ziyaret ediniz. Bunun için üreticinin adını ve modeminizin modelini web tarayıcınızda google’a giriniz. İndirme sayfası mutlaka birinci veya ikinci seçenek olmalıdır. Web sitesinde firmware kısmı altında modeminizin güncellemelerini bulunuz. Devam edin ve güncellemek istediğiniz donanım yazılımı sürümünü indiriniz. Yeni üretici yazılımı sürümünü bilgisayarınıza indirdikten sonra, masaüstü gibi bilgisayarınızda kolayca erişilebilen bir yere kaydediniz.

-Sıra geldi Modeminizin firmware yazılımını güncelle bölümünü bulmaya. Bunun için ; Modeminizin arayüzüne tekrar erişim sağlayınız. Sayfanın sol kısmında bulunan Yönetim seçeneğine tıklayınız. Ardından Firmware Yükseltme seçeneğini bulacaksınız . Bazı modemlerde bu sayfa Bakım veya Araçlar bölümünde bulunabilir.

-Firmware yükseltme seçeneğine tıkladıktan sonra ; üretici web sitesinden indirdiğimiz dosyayı seçip tamam kısmına tıklıyoruz. Doğru dosyayı bulduğunuzdan emin olunuz.  Son olarak Güncellemeyi başlat seçeneğine tıklayınız

Modeminiz güncelleme işlemi yaparken sakın ama sakın elektrik ile ilgili işlem yapmayınız. Elektrik kesilmesi gibi durumlarda modeminizin firmware uçması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu yaşarsanız modeminize elveda diyebilirsiniz. Bu sorunları yaşamamak için güncelleme anında modeminizin ve bilgisayarınızın elektrik kısmına çok daha fazla özen göstermelisiniz.

-Modem yazılımı güncellemesi tamamlandıktan sonra modeminiz yeniden başlatılmalıdır. Modeminiz yeniden başladıktan sonra, modem yazılım sürümünün seçilen sürümle değiştirilip değiştirilmediğini görmek için modeminizin durum sayfasını kontrol ediniz.

Sorun yaşamanız durumunda yorumlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

https://www.yenidenkurulum.com/bize-ulasin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir