SSS

SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Modem ve internet kavramıyla ilgili temel bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Modem nedir ?

Modem, tanım olarak “Modülator” ve “Demodülator” kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir. Çevirge ya da Modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayar (lara) bağlayan aygıttır. Modem, verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürerek verileri taşır. Geniş ağ kurmak için mutlaka bulunması gereken ağ elemanıdır.

IP Adresi Nedir ?

IP adresi (Internet Protocol Address), interneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adrestir.

IP adresi (İnternet Protokolü kısaltması), bir ağa veya internete bağlı her cihaz için benzersiz bir adrestir. Aynı modemden internete bağlı olan tüm cihazlar aynı ip adresi ile internette dolaşabilir. İp adresiniz modeminizi her kapatıp açtığınızda değişmektedir. (Örnek: 88.230.196.153, ‎76.659.54.101 gibi…)

Modeminizin arayüzüne erişmek için kullandığınız ip adresi yukarıdaki adresten farklıdır. Varsayılan Ağ Geçidi olarak bilinir. Sadece modeme bağlı olan kişiler için aktif olur. (Örnek. 192.168.1.1, 192.168.2.1, 192.168.1.254 )

Varsayılan Ağ Geçidi Nedir ? (Gateway)

Ağ geçidi, Bilgisayar ağlarında, başka bir ağa erişim noktası olarak hizmet veren TCP\IP ağında bir düğümdür(bir Yönlendiricidir). Varsayılan ağ geçidi ise bilgisayar ağında bulunan, bir IP adresi, yönlendirme tablosunda herhangi bir hatla eşleşmediği zaman kullandığı bir düğümdür.

Ağ geçidi genel olarak modem ip adresi olarakta bilinmektedir.

Ev bilgisayarları yapılandırmalarında, İSS genellikle İnternete yerel donanımı bağlayan fiziksel bir aygıt sağlar ve bir ağ geçidi olarak hizmet verir. Bu tür aygıtlar DSL modemleri ve kablolu modemleri içerir.

ISS Nedir ? (İnternet Servis Sağlayıcısı)

İSS (İnternet Servis Sağlayıcısı) en basit tabir ile internet hizmetini aldığınız firmalardır. İSS’niz, evinizdeki bağlantıyı kuran iletişim servis sağlayıcısıdır. Türkiye’de İnternet Servis Sağlayıcıların başında gelen firmalar : Türk Telekom, Turkcell Superonline, Vodafone, D-Smart, Kablonet, Millenicom. TurkNet

İnternet Tarayıcısı Nedir? (Browser)

Sitelerdeki metinleri, görselleri, videoları ve tüm içeriği görmek için kullanılan bilgisayar yazılımlarına internet tarayıcısı denir. İngilizce de browser olarak geçer. Günümüzde en çok kullanılan internet tarayıcıları şunlardır: Google Chrome, Internet Explorer, Firefox, Safari, Opera.