Tp Link Modemi Access Point Olarak Kullanma

Tp Link Modemi Access Point Olarak Kullanma

Tp Link Modemi Access Point Olarak Kullanma nasıl yapılır bugün sizlerle bunu paylaşacağız. Yazımız TD-W8961N, TD-W8951ND, TD-W8151N, TD-W8901N, TD-W8901G, TD-W8101G, TD-W9970 gibi modellerini kapsamaktadır. Sizdeki ürünü kapsamıyorsa yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Tp-link marka kablosuz modeminizi access point olarak kullanmak isterseniz yapmanız gereken; internet bağlantısını aldığınız modem ile access point olarak kullanmak istediğiniz modem arasında ethernet kablosu ile fiziksel bağlantı yapmanız gerekmektedir.

Kuruluma başlamadan önce modeminiz ile bilgisayarınız arasında ethernet kablosu ile bağlantıyı yapınız.

Fiziksel bağlantıdan sonra bilgisayarınızda yüklü olan bir tarayıcı açınız (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera kullanabilirsiniz)

Adres kısmına 192.168.1.1 yazıp modem arayüzüne bağlantı yapınız. Varsayılan olarak gelen :

Kullanıcı adı:admin
Parola:admin olarak giriş yapınız.

(Modem şifrenizi değiştirdiyseniz kendi şifrenizi giriniz. Şifrenizi hatırlamıyorsanız https://www.yenidenkurulum.com/tp-link-modem-resetleme-ve-kurma.html yazımızdan yardım alabilirsiniz)

Giriş yaptıktan sonra modemimizin kablosuz ayarlarını düzenleyelim. Modemimiz için kablosuz isim ve şifresini oluşturalım

Üst Menüden Arayüz Ayarları’na ardından Kablosuz a tıklayalım.

Access point olan kısmı aktif yapalım. (Varsayılan olarak kapalı gelebilir)

Modeminizin Kablosuz Ağ adını : SSID yazan kısımdan,

Modeminizin Kablosuz Ağ şifresini Ön paylaşım anahtarı yazan kısımdan oluşturabilirsiniz (Şifreleme tipi olarak wpa2 önermekteyiz)

Kablosuz ağ ayarlarını tamamladıktan sonra alt kısımda bulunan Kaydet butonuna tıklayınız.

Şimdi de access point olarak kullanmak için gerekli ayarlarını yapalım.

Modem arayüzüne tekrar giriş yaptıktan sonra ; üst menüden Arayüz Ayarları’na ardından LAN a tıklayalım.

DHCP özelliğini devre dışı olarak seçiniz. (IP dağıtma işlemini ana modeminiz yapacağı için bu kutucuğu işaretliyoruz.)

Ardından Access point olarak kullanacağınız Tp-link modemin ip adresini değiştirmeniz gerekmektedir.

İnternet erişimini aldığınız cihazın DHCP sunucusuna göre ip adresini değiştirebilirsiniz. Ana m0deminizin ağ geçidi 192.168.1.1 ise access point olarak kullanacağınız cihazın IP adresini 192.168.1.250 olarak girebilirsiniz. (Ana modem 192.168.2.x bloğunda ise x olan kısma 250 yazabilirsiniz). Böylelikle aynı IP bloğundan hem ana modeminize hem de access point olarak kullanacağınız cihaza erişim sağlayabilirsiniz. IP ayarlarını kayıt etmek için Kaydet butonuna basınız. Gelen uyarıya Tamam deyiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından Modeminizi kapatıp açınız

Ana modeminiz ile arasındaki kablo bağlantısını gerçekleştiriniz. Tebrikler. Artık Tp link modemininizi Access point olarak kullanabilirsiniz. Sorun yaşamanız durumundan yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

https://www.tp-link.com/tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir