Wifi Kanal Seçimi

Wifi Kanal Seçimi

Evinizde kullandığınız wireless (kablosuz) bağlantınızın yavaş olduğunu veya sık sık koptuğunu fark ediyorsanız bunun için yapmanız gerekenleri bugün sizlerle paylaşacağız. Sadece birkaç tıklama ile modeminizin wifi kanal seçimi yapabilirsiniz.

Modeminizdeki wireless kanalını değiştirmek evinizdeki TV’deki kanalı değiştirmek kadar basit olmasa da oldukça basit bir yöntemdir. Komşu ağınızdan gelen parazitleri önlemek için wifi kanal değişimini yapmanızı öneriyoruz.

802.11n için 2.4GHz ve 802.11n için 5GHz kullandığını bilseniz de her frekansta bir ‘kanal’ seçeneği olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Aslına bakılacak olunursa modemleriniz pek çok farklı kanaldan seçim yapabilir ve bunu yaptıktan sonra da kablosuz ağınızın kalitesi fazlasıyla artışa geçebilir.

En iyi WiFi kanalının tüm komşularınız tarafından kullanılmayan bir kanal olduğunu belirtmek isteriz. Daha az kalabalık bir kanala veya başka ağlar tarafından kullanılmayan bir kanala manuel olarak geçtiğinizde, kablosuz ağ bağlantınız belirgin şekilde iyileşmektedir. Çevrenizdeki hangi kanalların en kalabalık olduğunu ve yönlendiricinizdeki kanalı nasıl değiştireceğinizi bugün sizlerle paylaşacağız.

Komşularınız modemlerinizi değiştirdiklerinde sizin modeminiz muhtemelen varsayılan kanalda kalır ve internet bağlantınız bir gün iyi, ertesi gün korkunç olabilir. Tabiki konuştuğumuz tüm sorunlar sadece kanallardan da kaynaklı olmayabilir. Wifi kablosuz ağını yetersiz geliyor ve onu genişletmek istiyorsanız https://www.yenidenkurulum.com/wifi-kapsama-alani-genisletme.html linkine tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz

Wifi Kanal Değiştirme Nasıl Yapılır

Bunun için ilk olarak modeminizin arayüzüne erişmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için bir web tarayıcısı açtıktan sonra modeminizin IP adresini adres çubuğuna yazmanız gerekir. Modeminizin varsayılan Ip adresi cihazın alt kısmında yazılı olarak gelmektedir. Genelde tüm modemlerde 192.168.1.1 – 192.168.2.1 – 192.168.0.1 gibi arayüzler kullanılmaktadır.

Modeminizin arayüzüne eriştikten sonra sizden kullanıcı adı ve parola istenecektir. Bu bilgilerde modeminizin alt kısmında yazmaktadır. Genelde tüm modemlerde kullanıcı adı ve parola varsayılan olarak admin olarak gelmektedir.  Modem kullanıcı adı ve şifrenize hiç bir şekilde ulaşamazsanız https://www.yenidenkurulum.com/modem-sifresi-ogrenme.html kısmından destek alabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifre girişinden sonra modeminiz arayüzü sizleri karşılayacaktır. Görüntülenen web sayfasından WiFi ayarlarını arayınız. (Genelde Wireless Settings -Kablosuz Ayarlar kısmından ulaşabilirsiniz)

Modeminizin Kanal seçimi açılır menü aracılığıyla seçilebilir olmalıdır. Modeminiz 2,4 GHz ve 5 GHz’de çalışıyorsa, her biri için kanalı ayrı ayrı seçmeniz gerekeceğini unutmayınız.

Biz D-Link modemi kullandık ve kanal ayarları için : Ana sayfadan, Gelişmiş‘e  Daha sonra sol menüdeki SeçeneklerdenKablosuz kurulumu seçtik ve ardından Manuel Kablosuz Ağ Kurulumunu giriş yaptık. Son olarak bu kısımdan istediğimiz kanalın seçimini yaptık. (2.4 Ghz – Ch 11 olarak seçimimizi yaptık )

Modeminizi 5 Ghz kanalına geçirmek istiyorsanız yine bu kısımdan seçiminizi yapabilirsiniz. 2.4 Ghz daha geniş bir bağlantı sunsa da 5 Ghz oda içerisinden çok daha başarılı işler çıkarmaktadır.

Son olarak Ayarlarınızı kaydettiğinizden emin olunuz. Tüm bu ayar işleminden sonra modeminizi yeniden başlatmayı unutmayınız.

Umarım bu wifi kanal seçimi sorununuzu çözecektir. Sorununuz çözülmediği takdirde tek tek tüm kanalları denemenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz. Kalabalık bir apartmanda oturuyor iseniz doğru kanalı bulmak azıcık zaman alacaktır ancak bu emeğinizin karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sorun yaşamanız durumunda İletişim sayfamızdan veya yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz

One thought on “Wifi Kanal Seçimi

  • Temmuz 15, 2021 tarihinde, saat 11:58 pm
    Permalink

    benim arayüzüm zte ve kanal değiştirme yerini bulamıyorum ne yapmalıyım?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir