Wifi Kapsama Alanı Genişletme

Wifi Kapsama Alanı Genişletme

Wifi Kapsama Alanı Genişletme nasıl yapılır. Wireless sinyal güçlendirme nedir. Modem çekimini çoğaltma nasıl yapılır. Access point, modem yerleşimi, yeniden başlatma, wireless sinyali değiştirme.

WiFi bağlantınız yavaş olduğu zaman internetiniz gayet iyi çalışıyor olsa bile, internete çıkışınız son derece yavaş olmaktadır. Bunun sebebi sinyallerin odanıza veya genellikle oturduğunuz yere tam olarak ulaşmaz olmasıdır. WiFi kapsama alanınızın zayıf olmasının birçok nedeni olabilir. Bu yazımızda Wifi Ağınızın kapsamını iyileştirmek için bazı şeyleri sizlerle paylaşacağız.

Modem Yerleşimi

Modeminizi koyduğunuz her yer internete bağlandığınız yer için uygun değildir. Modeminiz çevresinde elektromanyetik dalgalar yayan metal nesnelerin ve cihazların bulunmadığı bir yere yerleştirilmelidir. Bu nesneler WiFi’yi bozabilir ve yönlendiricinin sinyalleri olması gerektiği gibi iletemediği bir ölü bölge oluşturabilir.

Benzer şekilde modeminizin çevresinde çok sayıda nesnenin bulunduğu bir alana yerleştirilirse, bu nesneler, sahip olmanız gereken sinyalleri alamadığınız için WiFi sinyallerini engeller. Modeminiz bir dolapta veya bodrumdaysa başka bir yere taşımayı deneyiniz.

Modeminizi Güncel Tutun

Kablosuz Ağ Kapsamı ile ilgili sorun yaşamanızın bir başka nedeni de modeminizin en son aygıt yazılımına güncellenmiş olmamasıdır. Bir modem en son aygıt yazılımına güncellenmezse, yalnızca bağlantıyı yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda kötü amaçlı yazılımlardan da etkilenebilir ve bu da birçok soruna neden olabilir. Optimum performans sağlamak için modeminizi her zaman en son aygıt yazılımına güncellemeyi ihmal etmeyiniz.

Access Point kullanma

Bazen modemler başlangıçtan itibaren zayıf sinyallere sahip olabilir ve bu modemler sinyalleri her yere iletecek kadar güçlü değildir. Bu gibi durumlarda, bir Wi-Fi Ranger Extender / Access point kullanışlı olur ve orijinal sinyalin zayıflık sorununu çözer.

Bu Wi-Fi Ranger Extender veya Access pointler mevcut sinyalinizin sinyalini artıran ve yükselten cihazlardır ve orijinalinden daha büyük bir ranger’a sahip olan yeni bir ağ olarak yeniden yayınlar ve bu cihazlardan gelen tüm veriler ana ağ olarak algılanır. Bu cihazlar genellikle daha ucuzdur ve 100TL  civarına kolayca bulabilirsiniz.

Farklı bir Wi-Fi Kanalı ve Frekansı kullanma

Wi-Fi sinyalleri tıpkı otoyol şeritlerinde olduğu gibi iletilir ve bu şeritlere Wi-Fi yönlendiricilerinin sinyallerini yayınladıkları kanal denir. Bu konuda fazla bilgisi olmayan kullanıcıların çoğu yönlendiriciyi varsayılan kanalda bırakır.

Etrafta çok fazla cihaz varsa, aynı kanalda gönderilen çok fazla sinyalin olduğu bir Wi-Fi Sinyal Karışması oluşturabilir. En az meşgul olan kanala geçilerek sabitlenebilir.  Bunu yapmak için modemin Yönetici Paneline giriş yapmanız gerekmektedir.

Genellikle kullanıcılar 2,4 GHz olan sinyali varsayılan olarak bırakırlar. Frekansı 2,4 GHz’den 5 GHz’e değiştirebilirsiniz; bu, daha kısa mesafelerde daha hızlı internet hızları sağlar ve genellikle 2,4 GHz kablosuz frekansından daha az meşguldür.

Modeminizi yeniden başlatın

Son olarak, yönlendiricinizi yani modeminizi ara sıra yeniden başlatmayı unutmayınız. Yeniden başlatma, belleği temizler ve yönlendiricinin tam olarak kendine gelmesini sağlar. Yeniden başlatma Wi-Fi Ağ Kapsama alanını iyileştirmek için yeterlidir.

Modem Resetleme

Yukarıda yazılanların hiçbiri işinizi görmüyorsa son olarak modeminizi resetleyebilirsiniz.

Modeminizi resetlemek için buradan destek alabilirsiniz.

Sorun devam etmesi durumunda yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz

www.google.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir